MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI-2

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) Sunar

MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI-2

KONU:

ŞEHİR VE MEDENİYET

KONUŞMACILAR:

Prof. Dr. Sadettin Ökten,

Prof. Dr. Edibe Sözen

Prof. Dr Bekir Karlığa

YER:

Fatih, Ali Emiri Küktür Merkezi

TARİH: 23 Kasım 2016 Cumartesi,Saat,15.00-18.00

Şehirler, canlı bir organizmaya benzerler. Doğarlar, büyürler, gelişirler ve ölürler. Her canlı organizma, ruh-beden ikilisinden meydana geldiği gibi, şehirler de maddi ve manevi yapılarıyla öne çıkarlar. Çarşılar, pazarlar, caddeler, sokaklar, binalar, evler, şehrin maddi yapılarını oluştururlar. Bunları her zaman yeniden yapmak, değişik biçimlerde ve farklı stillerde şekillendirmek mümkündür.

Şehirleri, gerçek anlamda şehir yapan, ona kendi kimliğini kazandıran, ana rengini veren, temel özelliğini sağlayan ve onu özgün kılan unsur ise, o şehrin ruhu demek olan tarihi ve manevi yapılarıdır. Bir şehri, katı cansız bir madde yığını olmaktan çıkarıp, bir sembol, bir gaye ve hedef haline getiren husus, onun taşıdığı ruhi ve manevi zenginliğidir.

Siz, bu ruhu, bir kelimede, bir seste, bir nağmede, bir renkte, bir taşta, bir ağaçta, bir evde, bir çatıda, bir sokakta, bir mevsimde görüp yakalayabilirsiniz. Ama onu kaybedecek olursanız, yeniden meydana getirmek, hemen hemen imkânsız gibidir. Zira bu ruh, asırlar boyu akıp gelen, süzülüp berraklaşan, yoğrulup şekillenen sürekli bir oluşun ve akışın ürünüdür. 

Şehirlere, bu ruhu veren, bu havayı sağlayan ana güç ise, o şehri kuran, ya da o şehri yönlendiren iradenin bağlı bulunduğu değerler manzumesi ve bu değerlerin arkasında saklı bulunan dünya görüşü, hayat felsefesi ve varlık telakkisidir. Buna da biz genel anlamıyla “medeniyet” diyoruz.

Her medeniyetin kendine özgü bir dünya görüşü, varlığa, eşyaya bakış tarzı bulunduğu gibi, kendine has şehirleri vardır. Mekke, Medine, Kudüs, Şam, Bağdat, Kurtuba, Buhara, Semerkant, Konya, İstanbul, bizim medeniyetimizin şaşaalı ve büyüleyici şehirleridir

Bu ruh ve mananın yeniden gündemimize taşınması amacıyla, Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Uluslar arası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) tarafından başlatılmış bulunan Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları çerçevesinde, “Şehir ve Medeniyet” konusu ele alınacaktır.

Prof. Dr. Sadettin Ökten, Prof. Dr. Edibe Sözen, Prof. Dr Bekir Karlığa’nın konuşmacı olarak katılacağı konferans, 23 Kasım 2016 tarihinde, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.     

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Read More

“Bir Medeniyet Bilgini Biruni” TRT2’de .

Metni Prof. Dr. Bekir Karliğa tarafından yazılmış olan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanliği desteği ile Medar tarafından...

MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI – 6

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI - 6 EDEBİYAT VE MEDENİYET KONUŞMACILAR: Prof. Dr. Husrev Hatemi, Prof....

20 Aralık 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve Turkcell desteği ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 20 Aralık’da Kırklareli’nde yapıldı.

Recent

MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI-5

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Uluslar arası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) Sunar:. MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI-5 KONU: İNSAN, ŞEHİR VE MEDENİYET KONUŞMACILAR: Prof....

26 Haziran 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve VakıfBank desteği ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 26 Haziran’da Ankara’da yapıldı.

27 Haziran 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve VakıfBank desteği ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 27 Haziran’da Ankara’da yapıldı.