MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI-3

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Uluslar arası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) Sunar:.

MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI-3

KONU: KÜRESEL TEHDİT VE İSLAM MEDENİYETİ

KONUŞMACILAR:

Prof. Dr. Mehmet Aydın,Zıyaüddin Serdar
Prof. Dr Bekir Karlığa

YER: Üsküdar, Bağlarbaşı Kongre ve Kütür Merkezi
TARİH: 16 Aralık 2016 Cuma,Saat,19.00-21.00

Günümüzde tüm dünyanın büyük bir krizden geçmekte olduğu ve bu krizin temelde bir medeniyet krizi olduğu konusunda dünyanın önde gelen aydınlarının hemen hemen hepsi ittifak etmektedirler.

Bu krizin temelinde bağnazlıklar, bilgisizlikler, tahammülsüzlükler, önyargılar, düşmanlıklar, kin ve nefret duyguları, terör ve şiddet eylemleri,  savaş ve saldırganlık eğilimleri yatmaktadır. Bu ise sorunun daha da içinden çıkılmaz hale gelmesine neden olmaktadır.  

Bu krizin, insanlığın uzun asırlar içerisinde oluşturup geliştirdiği evrensel değerleri kökten tehdit etmekte olduğu açıktır. Savaş, çatışma, terör belalarının yanı sıra, çevre kirliliği, insani ve ahlaki değerlerin erozyonu, gerek toplumlar gerekse milletler arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik dengesizlikler küremizi yaşanmaz hale getirmek için adeta el birliği etmektedirler.

Bütün bu olumsuz gelişmelere dur diyecek, insani değerleri yeniden hâkim kılacak, haklının yanında durup haksıza karşı çıkacak yeni bir “fazilet mücadelesi” başlatmanın zamanı gelmiş bulunuyor. Yeni bir diriliş ile silkinmeye, düşünce ufkumuzu genişletmeye, bakış açımızı büyültmeye, muhayyilemizi zenginleştirmeye kısacası, insanı önceleyen yeni bir medeniyet anlayışını geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya muhtacız.  

Yaktığımız, yıktığımız, tahrip ettiğimiz, talan ettiğimiz, altını üstüne getirdiğimiz çevreyi, yeniden kazanmanın yollarını aramalı ve bulmalıyız. Tabiatla yeniden dost olmalı, dostluklar kurmalı, onu sevmeli, sevdirmeliyiz. Hak, Adalet, Refah, Eşitlik, Özgürlük, Dürüstlük ve Güven gibi değerleri egemen kılmanın yollarını bulmalıyız. ,  

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulmuş bulunan ve 128 ülke, 24 uluslar arası kuruluşun içinde yer aldığı Medeniyetler İttifakı, bu küresel tehdide karşı verilmiş küresel bir cevap niteliğindedir.

Geleceğimizi tehdit eden bu küresel yaklaşımlara karşı, küresel barışın tesisi ve yaygınlaştırılması amacıyla Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Uluslar arası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) tarafından Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları çerçevesinde “Küresel Tehdit ve İslam Medeniyeti” konulu bir konferans düzenlenmiştir.

Devlet Eski Bakanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Aydın, İngiltere’de yaşayan Pakistan asıllı Müslüman düşünür ve “Critical Muslim” dergisinin editörü Sayın Zıyaüddin Serdar, Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve Başbakan Başmüşaviri Sayın Prof. Dr Bekir Karlığa’nın katılacağı konferans, 16 Aralık 2016 Cuma günü,Saat,19.00-21.00 arasındaÜsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kütür Merkezi’nde gerçekleşecektir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Read More

06 Aralık 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve Turkcell desteği ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 6 Aralık’da Ankara’da yapıldı.

Medeniyet Bilinci Seminerleri iş birliği protokolü imzalandı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi; Anadolu İmam Hatip Liseleri ile Ortaokulları, Anadolu Liseleri, Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerinin eğitimini kapsayan Medeniyet Bilinci Seminerleri iş birliği protokolünü imzaladı.

17 Haziran 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve Turkcell, Turkcell Vakfı destekleri ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 17 Haziran’da İstanbul’da yapıldı.

Recent

13 Haziran 2019 Medeniyet Bilinci Semineri Bahçelievler

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve Turkcell, Turkcell Vakfı destekleri ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 13 Haziran’da İstanbul’da yapıldı.

25 Haziran 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve VakıfBank desteği ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 25 Haziran’da Ankara’da yapıldı.

MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI – 6

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) MEDENİYETLER İTTİFAKI İSTANBUL KONFERANSLARI - 6 EDEBİYAT VE MEDENİYET KONUŞMACILAR: Prof. Dr. Husrev Hatemi, Prof....