Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları

Son zamanlarda küresel boyuta taşınmış olan terör eylemleri, hem ülkemizi, hem de bütün dünyayı tehdit eder duruma gelmiştir. Türkiye, bir yandan böyle bir küresel tehdit ile mücadele ederken, bir yandan da ülkemizi ekonomik ve sosyal alanda içinden çıkılması çok zor sorunlarla karşı karşıya bırakmayı ve demokratik hayatımıza son verip totaliter bir rejim kurarak geleceğimizi karartmayı amaçlayan menfur 15 Temmuz darbe girişimi ile yüz yüze gelmiştir.

İki yüzü aşkın şehidimizin can vermesine ve iki bini beş yüz civarında gazimizin yaralanıp sakat kalmasına sebep olan bu hain ve gaddar girişimin, özellikle dini değerleri kullanarak devlet kurumlarını ele geçiremeye ve paralel bir yapı oluşturmaya çalışan sinsi bir örgüt tarafından gerçekleştirmeye çalışılmış olması, karşı karşıya bulunduğumuz tehdidin ürpertici boyutlarını gözler önüne sermektedir.

Diğer taraftan,  EL-KAİDE, DAEŞ, PKK, PYD, FETÖ ve benzeri  terör örgütlerinin akıl almaz eylemleri, insanı, insanlığından utandıracak boyutlara ulaşmıştır. Aynı şekilde bu terör örgütleriyle ilişkilendirilerek bütün dünyada yaygınlaştırılmak istenen fanatizm, İslamo-fobya, Türk düşmanlığı gibi ötekileştirici, ayrıştırıcı ve ırkçı eğilimler karşısında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Türkiye Cumhuriyeti ile İspanya Krallığı’nın eş başkanlığında Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulmuş bulunan ve 128 ülke ile 24 uluslar arası kuruluşun içinde yer aldığı yüz yılın en önemli barış ve insanlık girişimi olan Medeniyetler İttifakı’nın önemi bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Bu maksatla Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Derneği ve Merkezi (MEDAR) tarafından 2016-2017 yılında “Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları” başlığı altında bir dizi konferanslar düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. 

Her ay, ülkemizin ve dünyanın önde gelen akademisyen  ve aydınlarının katılacağı bu konferanslarda,  Medeniyet konsepti, Yirmi birinci yüz yılın eşiğinde değişen dünya ve gelişen evrensel değerler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin son yılarda her alanda kat ettiği büyük atılımlar ele alınacaktır.  

“Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Medeniyetler İttifakı” başlığını taşıyan bu konferanslar dizisinin açılış programı,  Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş, B.M. Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Sayın Abdülaziz Al-Nasser, İBB Başkanı Sayın Dr. Kadir Topbaş ve Prof. Dr. Bekir Karlığa’nın katılımıyla 23 Ekim 2016 Pazar günü saat 18’de, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Prof. Dr. Bekir Karlığa

Başbakan Başmüşaviri

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanı

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Read More

16 Mayıs 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve Turkcell ve Turkcell Vakfı destekleri ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 16 Mayıs’ta İstanbul’da yapıldı.

26 Haziran 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve VakıfBank desteği ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 26 Haziran’da Ankara’da yapıldı.

İpek Yolu Medeniyetlerinin Hikayesi (Işığın Geldiği Yer)

Kısaca “insanoğlunun ortaya koyduğu etkinliklerin en seçkini, en özgünü” demek olan medeniyet; bilim, teknik, sanat, estetik güzellikler, insanın kendisine ve başkasına bakış tarzı ve ilişki şekli, değerleri, idealleri gibi toplu bir bütünlüğü ifade eder.

Recent

20 Haziran 2019 Medeniyet Billinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve Turkcell, Turkcell Vakfı destekleri ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 20 Haziran’da İstanbul’da yapıldı.

04 Aralık 2019 Medeniyet Bilinci Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi İşbirliği ve Turkcell desteği ile gerçekleşen Medeniyet Bilinci Semineri 4 Aralık’da Ankara’da yapıldı.

Medeniyet Bilinci Seminerleri iş birliği protokolü imzalandı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi; Anadolu İmam Hatip Liseleri ile Ortaokulları, Anadolu Liseleri, Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerinin eğitimini kapsayan Medeniyet Bilinci Seminerleri iş birliği protokolünü imzaladı.